Herkül Böceği (Dynastes Hercules) - Özlem Korkmaz
15607
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15607,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-13.2,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
Category
Hayvanlar

Latince İsim : Dynastes Hercules
Çalışma Tekniği : Suluboya (Watercolor Illustration)

Scarabaeidae türlerinin büyük çoğunluğu “çöpçü”dür; dışkı, leş ve çürümekte olan bitkilerle beslenirler. Ayrıca, mantar, polen, yeşil yaprak, meyve ya da köklerle beslenen türler de bulunur. Hayvan dışkıları ve hayvan ya da bitki kalıntılarıyla beslenenler geri dönüştürücü işlevleri nedeniyle, polenlerle beslenenler ise tozlaşmaya yardımcı oldukları için çok yararlı böceklerdir. Ancak, yeşil yapraklarla ve köklerle beslenenler amansız tarım zararlıları olabilirler ki, Japon böceği (Popillia japonica) bunun tipik bir örneğidir.

Scarabaeidae familyası, Scarabaeoidea üst familyasındaki türlerin yaklaşık %91’ini içerir. Büyük çoğunluğunu bok böceklerinin oluşturduğu Aphodiinae ve Scarabaeinae alt familyaları ise tüm dünyada 7.000’e yakın tür içerir ve Scarabaeidae türlerinin yaklaşık %25’ini barındırırlar. Tüm dünyada yaklaşık 600 Scarabaeidae cinsi bulunur.

Kaynak : Wikipedia

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.